Film Dzieci z Bullerbyn

Astrid Lindgren i cykl książek Dzieci z Bullerbyn – Dzieci z Bullerbyn to książka, która dla wielu z nas wręcz pachnie dzieciństwem, swego rodzaju tęsknotą za czasami beztroski, a także tęsknotą za bohaterami, których nigdy nie poznaliśmy, miejscami, których nigdy nie ujrzeliśmy i sytuacjami, w których nigdy nie braliśmy udziału. Niejedna osoba wskaże tę książkę jak kwintesencję swojego dzieciństwa. Co właściwie kryje się za fenomenem tej serii?

Dzieci z Bullerbyn (szw. Alla vi barn i Bullerbyn), czyli pierwsza książka z serii, a zarazem jej najbardziej popularna część została napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren (znaną autorkę literatury dziecięcej, która napisała również książki o Pippi Pończoszance) w 1947 roku. Następne książki z serii to Więcej o dzieciach z Bullerbyn (szw. Mer om oss barn i Bullerbyn, 1949) i Wesoło jest w Bullerbyn (szw. Bara roligt i Bullerbyn, 1952).

Seria książek o dzieciach z Bullerbyn jest oparta na dzieciństwie Astrid Lindgren na farmie Näs w Vimmerby (Szwecja) w latach 20. XX wieku. Bullerbyn to w rzeczywistości Sevedstorp, mała wioska z trzema domami w rzędzie, gdzie na środkowym podwórku dorastał ojciec Astrid, który był dla Astrid wzorem i inspiracją do tworzenia.

O czym jest książka Dzieci z Bullerbyn – krótka charakterystyka

Oczami dziewięcioletniej córki rolnika Lisy czytelnik śledzi życie w małej wiosce na wsi na początku ubiegłego wieku – życie w zgodzie z naturą i porami roku. W Bullerbyn znajdują się trzy farmy. Mieszka tam sześcioro dzieci: rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, siostry Anna i Britta oraz jedynak Olle, któremu w dalszej części książki rodzi się siostrzyczka – Kerstin. Oni i ich rodzice oraz dziadziuś Anny i Britty to wszyscy mieszkańcy wsi.

Szóstka dzieci jest nierozłączna – prawie wszystko robią razem. Każdego ranka chodzą razem do szkoły i pomagają we wszystkich obowiązkach na farmie. Jakiekolwiek obowiązki będą wykonywać, jest to dla nich gra i przygoda. Życie, jakie prowadzą, jest marzeniem miejskich dzieci naszych czasów, jest pełne beztroski i nieskrępowanej i kreatywnej zabawy.

Film Dzieci z Bullerbyn – kiedy została nakręcona i dlaczego warto obejrzeć

Właściwie, do tej pory powstały trzy ekranizacje tej kultowej książki, a każda z nich została nakręcona i wyprodukowana w ojczystym kraju autorki, a także za jej życia. Pierwsza adaptacja powstała w 1960 roku, trzynaście lat po premierze pierwszej z książek z serii. Film został wyreżyserowany przez Olle Hellboma, a scenariusz napisała sama Astrid Lindgren.

Następne dwie ekranizacje pochodzą z lat 80. i zostały wyreżyserowane przez tego samego reżysera – Lasse Hallströma. Dwa filmy Lasse Hallströma – Dzieci z Bullerbyn (1986) i Nowe przygody dzieci z Bullerbyn (1987) są również podzielone na siedmiodcinkowy serial telewizyjny, którego premiera odbyła się w 1989. Autorką scenariuszy do tych filmów również jest Lindgren.

Ekranizacje Hellboma i Hallströma dzielą ponad dwie dekady, każda z nich zatem daje inne odczucia dla młodszej i starszej widowni. Obie doskonale sobie radzą z przełożeniem historii na ekran, odtworzeniem sielankowego klimatu szwedzkiej wsi, a aktorzy dziecięcy są w swojej grze zupełnie naturalni. Osoby zainteresowane skandynawskimi krajobrazami będą miały na czym zawiesić oko, a pasjonaci kultury szwedzkiej będą mieć wgląd w dosyć autentyczne odwzorowanie klimatu szwedzkiej wsi i życia wiejskiego na początku XX. wieku. Plusem jest niewątpliwie to, że filmy zostały stworzone w Szwecji i przez Szwedów, co nadaje im autentyczności. Filmy z lat 80. odznaczają się też przyjemną, wtapiającą się idealnie w klimat muzyką. Całość stanowi ucztę dla zmysłów, przeżycie dziecięcej nostalgii na nowo, a to uczucie jest na tyle cenne, że każdy, niezależnie od wieku, mógłby po nie sięgnąć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij