Czy ryba to mięso?

Często zastanawiamy się, czy warto jeść ryby? Jak traktować taki posiłek, jako mięsny, czy bezmięsny? Jest to temat, który pomimo upływu lat, nadal pozostawia wiele domysłów i niejasności. Powszechnie wiadomo, że jest to danie zdrowe, ale właściwie dlaczego? Jakie wartości odżywcze ma ryba? Wszystkie odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą się w tym artykule.

Dlaczego ryby są zdrowe?

Pewnym autorytetem w tej kwestii może być, Światowa Organizacja Zdrowia WHO, która rekomenduje aby spożywać danie zawierające rybę dwa razy w tygodniu. Eksperci zgodnie twierdzą, że elementem dobrze zbilansowanej diety, jest właśnie wskazane spożycie ryb i ich przetworów, ponieważ dostarczają one ważnych składników odżywczych.

  • Pełnowartościowe białka, charakteryzujące się łatwą przyswajalnością. Zawierają dużą ilość leucyny, waliny, tyrozyny oraz lizyny. Mogą więc one zastępować białka występujące w mięsie lub jajach.
  • Kwasy tłuszczowe omega 3, które odgrywają naprawdę ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Są one niezbędne na każdym etapie życia człowieka. Ich spożywanie może zmniejszać ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych.
  • Witamina D, nikomu nie trzeba jej przedstawiać. Jest odpowiedzialna za pracę gospodarki wapniowo-fosforanowej, jest budulcem kości, a dodatkowo jej odpowiednia ilość w organizmie, przeciwdziała rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że według niektórych badań aż 80% Polaków cierpi z powodu jej niedoborów. Nawet biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia błędów statystycznych jest to ogromna ilość.
  • Selen, jest substancją, która wspomaga organizm w walce ze szkodliwymi czynnikami. Jego odpowiednia ilość w organizmie, chroni komórki przed uszkodzeniami.

Co więcej ryby są również źródłem witamin A, E, oraz witamin z grupy B. Zapewniają również organizmowi dostęp do składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, potas, cynk, jod. Chronią więc organizm, przed wieloma niebezpiecznymi niedoborami.

mięso ryby na obiad

Zdrowe przyrządzanie mięsa z ryby.

Przyrządzając rybę, należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą zachować wszystkie ich najważniejsze właściwości. Jedną z najlepszych metod, jest ugotowanie. Można ją gotować w całości lub w formie dzwonków albo filetów. Świetną opcją jest gotowanie jej w aromatycznych wywarach warzywnych, które pomogą wydobyć jej smak. Kolejnym sposobem jest upieczenie jej w piekarniku lub na grillu. Jest to sposób, który zapobiega utracie wartości odżywczych, a dodatkowo daje ogromne pole do popisu osobie przyrządzającej danie. Można faszerować ją mieszankami warzyw, przypraw lub pieczarek. Świetnie komponuje się z różnymi sosami, takimi jak czosnkowy, pomidorowy lub ziołowy. Grillując rybę warto pamiętać, aby przyrządzać ją ze skórą, która zapobiegnie rozpadnięciu się mięsa. Warto również zaopatrzyć się w specjalną tackę lub folię aluminiową, aby nie grillować jej na samym ruszcie. Jej smak idealnie podkreśli odrobina soku z cytryny.

A czy napewno ryba to mięso?

Większość wątpliwości w tej kwestii pochodzi od chrześcijańskiej kultury, w której ryba jest daniem postnym. Wynika to jednak nie z faktu, że ryba nie jest mięsem, a z tego że w dawnych czasach była produktem powszechnie dostępnym, który spożywali prości ludzie. W poście więc nie chodzi o to aby nie jeść mięsa, jedynie aby powstrzymać się od potraw luksusowych, dostępnych jedynie dla zamożnych. Ryba jest więc mięsem i na dodatek jest na to kilka naukowych dowodów. Jednym z najważniejszych jest fakt, że skład chemiczny mięsa ryb, ssaków, czy ptaków jest bardzo podobny. Ryba należy do królestwa zwierząt, tak samo jak ssaki i ptaki. Mięso ryby zawiera również tłuszcze zwierzęce oraz białko, podobnie jak pozostałe rodzaje mięsa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij