Lokaty bankowe – co warto wiedzieć? Czym kierować się przy wyborze?

Lokaty to produkty bankowe, których opłacalność rośnie z podwyżką stóp procentowych. Dzisiaj ta forma lokowania kapitału zyskuje zainteresowanie. Podczas wybierania lokaty warto starannie zapoznać się z ofertą i zwrócić uwagę na różne jej elementy. Cel lokaty powinien być jasny – wypracowanie maksymalnego zysku. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze najlepszej lokaty bankowej.

Żyjemy w ekonomicznie niepewnych czasach, dlatego wiele osób poszukuje sposobu, by zabezpieczyć swoje oszczędności. Rosnąca inflacja sprawia, że ich wartość błyskawicznie maleje. Popularnością cieszą się m.in. lokaty bankowe, papiery wartościowe, konta oszczędnościowe i inne rozwiązania pomocne w kryzysie.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to produkt depozytowy, który pozwala na ulokowanie oszczędności na koncie według ustalonego oprocentowania i na określony czas. W ten sposób pieniądze nie tracą na wartości, a nawet mogą wypracować odsetki. Są one zakładane na okres co najmniej kilku miesięcy. Oprocentowanie nalicza się w skali roku. Po zakończeniu lokaty klient otrzymuje wpłaconą sumę powiększoną o umowny procent.

Na początek rada – by umieć wybrać dopasowaną ofertę, warto dowiedzieć się więcej o lokatach bankowych na portalu: https://porownaj-lokaty.pl/.

Czy lokata bankowa to dobry sposób na ochronę kapitału?

Do niedawna wydawało się, że lokaty bankowe mają swój najlepszy czas za sobą. Jednak niespodziewane zmiany i aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce sprawiły, że ten trend zdecydowanie się odwrócił. Rośnie liczba zainteresowanych założeniem lokaty, a banki przygotowały wiele atrakcyjnych ofert z dobrym oprocentowaniem.

Wysokość oprocentowania

W czasach wysokiej inflacji wpłata oszczędności na lokatę bankową jest opłacalna. Ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) wysokość stóp procentowych decyduje o poziomie ich oprocentowania. Gdy wysokość stóp rośnie, przechowywanie środków na lokacie staje się korzystniejsze.

Pieniądze na lokacie możesz pomnożyć, ale pamiętaj, że nie zawsze. W niektórych przypadkach nie mówimy co prawda o zarabianiu na lokatach, ale raczej o ochronie posiadanego kapitału – jego zabezpieczeniu przed wpływem inflacji.

Pamiętaj, że nie tylko oprocentowanie ma znaczenie

Musisz jednak wiedzieć, że wysokie oprocentowanie nie jest równoznaczne z tym, że wypracujesz zadowalające zyski. Przy nieco niższym oprocentowaniu na innej lokacie, jeśli kapitalizacja odsetek jest częstsza niż na koniec okresu trwania depozytu, odsetki mogą okazać się wyższe.

Inne zalety lokat bankowych

Założenie lokaty w banku jest proste, a cała procedura trwa krótko i można ją wykonać przez Internet. Wśród zalet lokat można wymienić także wysoki poziom bezpieczeństwa – są one objęte systemem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ich plusem jest też szeroki wybór rodzajów lokat. To dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą wpłacić dużą, jak i małą kwotę.

Czym kierować się przy wyborze lokaty?

Jednym z kryteriów, które są ważne przy wyborze lokaty, jest wysokość oprocentowania. Banki oferują nawet 6–7%. Warto też ustalić cel lokaty, zanim zaczniesz szukać najlepszej dla siebie oferty, a także sprawdzić, czy jest możliwość wypłacania i dopłacania środków. Czy ma ona służyć ochronie środków finansowych przed utratą wartości, czy chcesz na pewien czas zamrozić oszczędności i po upływie określonego czasu z nich korzystać?

Kolejna rzecz to maksymalna wysokość kwoty oraz możliwy okres trwania lokaty. Największą popularnością cieszą się oferty bez limitu, bo pozwalają na wpłatę dużego kapitału. Musisz też wiedzieć, na jak długo możesz zamrozić oszczędności.

Lokaty długoterminowe często pozwalają najwięcej zyskać. Nie każdy może sobie pozwolić na brak dostępu do swoich pieniędzy przez na przykład rok. W takiej sytuacji rozsądnym wyborem będzie lokata 3- lub 6-miesięczna.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-lokaty
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/1620,lokaty,czym-sie-kierowac-przy-wyborze-lokaty,1,1
  3. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2173845,1,czy-lokata-bankowa-to-skuteczny-sposob-na-ochrone-kapitalu.read

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij