Dom z kontenerów

Jak wygląda dom z kontenerów?

Hasło „dom z kontenerów” jeszcze do niedawna brzmiało mało poważnie. Dzisiaj istnieje bardzo wiele firm, także w Polsce, które stosują tego typu rozwiązanie. Jest to bardzo szybkie, ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie. Warto wiedzieć z jakimi formalnościami wiąże się takie budownictwo, czy jest to bardzo skomplikowane oraz w jaki sposób przebieg budowa.

Budowa domu – z jakimi wyzwaniami się wiąże?

Domy z kontenerów to pewien rodzaj budownictwa modułowego, do którego wykorzystuje się specjalne nowe oraz używane kontenery morskie. Konstrukcja opiera się na samonośnej ramie stalowej, która jest zabezpieczone profilami antykorozyjnymi. Dodatkowo budynki są izolowane wełną mineralną lub specjalną izolacją poliuretanową.

Decydując się na budowę domu z kontenerów, przede wszystkim warto pamiętać, że kontenery występują w różnych rozmiarach. Niesienie to za sobą pewne ograniczenia budowlane. Kolejną kwestią, o której pozwolenie na budowę. Prawo w takiej sytuacji jasno określa, że pozwolenie na budowę nie jest konieczne, jeśli dom nie posiada fundamentów. Należy jednak pamiętać o zgłoszeniu do urzędu chęci ulokowania obiektu mieszkalnego na danym gruncie. Dom bez pozwolenia może być umieszczony na danym obszarze przez 120 dni czyli 4 miesiące. Po takim czasie konieczne jest znalezienie innego miejsca.

Warto także zaznaczyć, że aby możliwe było wybudowanie domu z kontenerów, konieczne jest wyrównanie terenu, a także zagęszczenie podłoża i jego ustabilizowanie. Trzeba też zadbać o właściwe ocieplenie budynku.

budowa domu z kontenerów

Czy dom z kontenerów jest prosty do wybudowania?

Domy z kontenerów są bardzo szybkie w budowie. Wystarczy zamówić gotowy kontener, ustawić do na działce i zamontować potrzebne instalacje. Czas w jakim zostanie zrealizowana instalacja jest zależny także od wielkości projektu oraz od zasad wykończenia. Cały projekt można zrealizować nawet w 4 tygodnie.

Duża zaletą jest także mobilność. Dom wybudowany z kontenerów można przenieść w inne, dowolne miejsce w każdym momencie. Można także powiększyć konstrukcje o kolejne moduły, jeśli potrzeba więcej miejsca.

Mimo złych skojarzeń, domu z kontenerów są bardzo komfortowe. Warunki mieszkaniowe w nich mogą być dużo lepsze niż warunki w kamienicach. Zapewniają one także pełną prywatność. Koszty postawiania kontenera są o wiele niższa niż koszty budowy domu.

Realizacja domu z kontenerów – od czego zacząć?

Aby możliwe było wybudowanie domu w pierwszej kolejności należy przygotować w odpowiedni sposób grunt. Działkę należy dokładnie wyrównać i zagęścić teren, a następnie umieścić na nim obiekt o wybranej wielkości. Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji termicznej i zamontowanie wszelkich instalacji (elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych oraz klimatyzacji). Na tym etapie można także pomyśleć o dopełnieniu konkretnych formalności.

Aby ocieplić dom wykonany z kontenerów można wykorzystać jeden z dostępnych materiałów takich jak: pianka pur, styropian lub wełna mineralna. Od strony wewnętrznej wykorzystuje się także płyty wiórowe lub płyty kartonowo – gipsowe. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie. W domach z kontenerów wykorzystuje się specjalne okna energooszczędne, które znacznie minimalizują straty ciepła.

Domu z kontenerów to tzw. budownictwo kreatywne. Można je porównać do domków z klocków lego. W zależności od tego jaka jest koncepcja, można dowolnie zmieniać ustawienie kontenerów, aby uzyskać najbardziej dogodne ustawienie. Domu z kontenerów to świetne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij