Zdrowa skóra głowy podstawą pięknych włosów – jak o nią zadbać?

Kondycja skóry głowy ma ogromny wpływ na to, jak prezentują się Twoje włosy. Poznaj tajniki jej pielęgnacji.

Większość osób, które marzą o pięknej fryzurze, skupia się przede wszystkim na wyglądzie swoich włosów. Narzekają oni, że są przesuszone, oklapnięte, trudne do ułożenia, proste, kręcone. Kupują kolejne odżywki, nakładają maski i czekają na efekty. Nie każdy ma świadomość, że stan w jakim jest ich skalp, ma niebagatelny wpływ na jakość pukli. Sprawdź, co możesz zrobić dla skóry swojej głowy na drodze po zdrowe włosy.

Mycie skalpu – jak i czym je wykonywać?

Skóra na głowie wymaga takiej samej uwagi i troski jak na każdej innej części ciała. Tak samo potrzebuje oczyszczania, nawilżania, odżywiania, złuszczania martwego naskórka, wygładzania oraz utrzymywania prawidłowego pH.

Zacznijmy od mycia. Już na poziomie wybierania szamponu musisz pamiętać o tym, że nie należy się kierować  rodzajem włosów, a właśnie stanem skalpu. Coraz częściej można spotkać szampony przeznaczonej do skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy reakcji alergicznych. To właśnie produkty, które koncentrują się na tym, na konkretnym problemie. Zawsze też zwracaj uwagę na ich skład. Do codziennego użytku wybieraj szampony delikatne jak najbardziej naturalne. Raz w tygodniu myj głowę tzw. rypaczem, czyli szamponem o silnym działaniu oczyszczającym. Po nałożeniu produktu i spienieniu go wykonaj masaż opuszkami palców. Nie trzyj zbyt mocno, nie drap, po prostu poruszaj skórą, a poprawisz dzięki temu jej ukrwienie.

Pamiętaj też, że gdy nakładasz odżywkę na włosy, powinnaś to robić na ich długości od okolicy ucha. Nie pozwól, by dostała się na skalp.

Zabiegi dodatkowe na skórę głowy

Raz na 1-2 tygodnie zaleca się wykonanie peelingu skóry głowy. Wybieraj w tym celu produkty enzymatyczne, które delikatnie, lecz bardzo skutecznie usuwają martwy naskórek. Ułatwi to cennym witaminom i minerałom z kosmetyków, wniknąć wgłąb skóry.

Dobrą praktyką jest stosowanie wcierek do skóry głowy. Są to preparaty o działaniu nawilżającym, stymulującym wzrost włosów, odżywiającym, rozgrzewającym, wzmacniającym itp. Pamiętaj, by nie bać się nawilżania skalpu. Wiele kobiet, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, robi wszystko, by wysuszyć skórę głowy. To duży błąd, bo w konsekwencji pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum.

Latem, w ciepłe dni chroń swoją głowę przed słońcem. Poza tym, że przegrzanie może skutkować udarem termicznym, a opalona skóra głowy piecze i utrudnia czesanie, musisz mieć na uwadze szkodliwe działanie promieni UV, które osłabiają strukturę skóry i włosów. Wychodząc w upalny dzień z domu, a tym bardziej zażywając kąpieli słonecznej, zawsze noś nakrycie głowy. Wybierz elegancki kapelusz, ciekawą czapkę lub stylową chustkę.

A co zrobić w sytuacji, gdy pojawią się problemy skórne? Co na łupież sprawdzi się najlepiej? Wybieraj delikatne szampony zawierające ketokonazol, pirytion cynku, siarczek selenu oraz cyklopiroksolaminę. Bardzo dobrze sprawdzają się też szampony emolientowe. Jeżeli łupież po kilku myciach nie zmniejszy się, koniecznie odwiedź  dermatologa lub trychologa, który pomoże Ci ustalić jego przyczynę oraz zaproponuje leczenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij