Ogród przy domu szeregowym może być stylowy i funkcjonalny

Mając mieszkanie w domu szeregowym z własnym skrawkiem zieleni można swój ogródek urządzić w taki sposób, by był stylowy i funkcjonalny. Mimo, że w takiej zabudowie ogranicza Cię przestrzeń, a ogród jest zwykle wąski i podłużny, to jednak są sposoby by wydał się szerszy, a jednocześnie był wystarczający do rekreacji na świeżym powietrzu. Poznajcie nasze pomysły, które pomogą Wam stworzyć go na miarę Waszych pragnień.

Kręte ścieżki i piętrowe nasadzenia poszerzą ogród optycznie

Istnieją sposoby na to, by optycznie poszerzyć ogród przy szeregowcu. Doskonałym pomysłem są kręte ścieżki, które mogą być wykonane z kostki brukowej, ale znacznie łatwiej będzie je stworzyć z wykorzystaniem dekoracyjnych kamieni. Oczywiście można wybrać też tradycyjny żwirek stosowany na drogi tymczasowe, bo możliwości jest bardzo wiele. Na obrzeżach ogrodu, a nawet po obydwu stronach dobrze będą się prezentować piętrowe nasadzenia. Zatem możesz stworzyć rabatę wykorzystując rośliny o różnej ekspansji i różnej wielkości. Możesz również stworzyć stopnie w sztuczny sposób wykorzystując do tego celu elki betonowe, by wzmocnić glebę, a także niewielkie skałki, które utworzą skalniak. Pomiędzy nimi można posadzić płożące się rośliny, jak choćby rozchodniki.

Pergola czy parawan zapewnią prywatność

Jeśli chcesz oddzielić swój skrawek zieleni to możesz zastosować także pergolę czy też parawan. Sprawdzą się tam, gdzie planujesz małą architekturę ogrodową. Zatem będą umieszczone obok stolika z krzesłami czy altanki ogrodowej, w której jest miejsce do siedzenia, rozmowy i odpoczynku dla kilku osób. Zamiast altany, jeśli nie masz wystarczająco miejsca możesz wybrać po prostu dłuższą ławeczkę obok której możesz posadzić kwiaty. Betonowe kwietniki mogą być również elementami boków ławki i znajdować się z obydwu stron. Dobrym wyborem może być też klasyczna huśtawka ogrodowa, którą można doposażyć w pled, aby była funkcjonalna także w chłodne wieczory.

Wybierz odpowiednie kolory kwiatów, by sprawić, że ogród wyda się większy

Jeśli wybierasz kwiaty do swojego ogrodu, to pamiętaj o właściwej kolorystyce. Jasne kolory zbliżają optycznie, a ciemne oddalają. Dlatego na obrzeżach można postawić na kwiaty w kolorach niebieskim czy fioletowym, a tuż przy domu wybrać żółte czy pomarańczowe. Doskonałej jakości kwiaty i sadzonki znajdziesz w sklepie cebulki-kwiatowe.pl. Na jakie gatunki zatem warto postawić? Na pewno sprawdzą się rośliny cebulowe, wśród których można wybrać chociażby różnokolorowe tulipany, występujące w wielu ciekawych odmianach. Co ciekawe kwiaty mogą dorastać do różnej wysokości, co stworzy piętrowe nasadzenie idealne do ogrodu przy szeregowcu. Sprawdza się również lilie, krokusy. Można również postawić na lawendę, która doskonale się rozrasta tworząc zwarte kępy. Jej atutem jest fakt, że pięknie pachnie, a dodatkowo można ją formować. Tworząc ogródek skalny można z kolei postawić na wrzosy i wrzośce, które świetnie będą pasować do takiej aranżacji.

Przycinane w słupki i walce rośliny doskonale się sprawdzą

Warto jeszcze wspomnieć o drzewach ogrodowych. Jak wiadomo przy szeregowcu nie można stawiać bardzo rozłożystych soliterów, ale niewielkie ozdobne, karłowate rośliny na pewno się sprawdzą. Do takich z pewnością należą cyprysiki. Do cięcia i formowania świetnie nadają się też cisy, musisz jednak pamiętać, że te iglaki są trujące, zatem mogą być niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla zwierząt, zatem nie dla każdego będą odpowiednie. Można je formować w kule, ale również słupki czy walce. Podłużne kształty lepiej sprawdzą się do ogrodu przy domu szeregowym. Do małego ogrodu możesz wybrać nawet drzewka karłowe owocujące, takie jak jabłonie czy grusze. Istotne znaczenie ma bowiem by rośliny nie rozrastały się i nie były ekspansywne. Nie powinny być uciążliwe dla sąsiadów.

Ogród przy domu szeregowym może być praktyczny i funkcjonalny. Można oczywiście zdecydować się na usługi architekta krajobrazu, który dobierze nie tylko rośliny, ale i ich właściwe rozmieszczenie, biorąc pod uwagę Wasze preferencje. W ten sposób powstanie zielona przestrzeń Waszych marzeń!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij